Aan de top van het Musical Fidelity-assortiment vind je de kolossale Nu-Vista-apparaten. Van die luxebeesten verschijnt er nu een toegankelijkere (maar nog altijd premium) Nu-Vista 600-lijn. Als eerste duikt de Nu-Vista 600.2 op, een geïntegreerde versterker die toch wel heel sterk in de buurt lijkt te komen van de duurdere 800.2.
Het Britse Musical Fidelity heeft een traditie om topmodellen te bouwen die het ‘Nu-Vista’-label dragen. Een regelrechte verwijzing naar de gebruikte nuvistor-buizen, piepkleine eenheden die door velen worden gezien als de laatste grote technische doorbraak op buizenvlak – net voor transistors de elektronicawereld overnamen.
Toen het bedrijf in 2019 door Audio Tuning (ook bekend vanwege Pro-Ject) werd overgenomen, wou de CEO Heinz Lichtenegger verder bouwen op dat verleden. Daar hoorde uiteraard ook een nieuwe lijn Nu-Vista-apparaten bij die het andere gezicht vormen van Musical Fidelity. Aan een kant heb je een hele reeks toestellen die inzetten op een sterke prijs-kwaliteitverhouding, onder de Nu-Vista-naam schuilen premiumapparaten die willen concurreren met high-endproducten. (En dan heb je nog een aantal nostalgieproducten, zoals de heruitgave van de A1 en de recent verschenen Bxi). De eerste nieuwe Nu-Vista was de 800.2, een 2 x 330 Watt analoge geïntegreerde versterker die aftikte op 49 kg. Daarna volgend nog een reeks Nu-Vista-toestellen, waaronder de Nu-Vista Vinyl 2 die ik zelf zeer indrukwekkend vond, eveneens deze NuVista DAC.
De nieuwe Nu-Vista 600.2 die hier aan bod komt is voor twee redenen toch wel iets bijzonder. Hoewel het visueel quasi-identiek is aan de duurdere modellen, incluis zware aluminium behuizing, is het toch heel wat scherper geprijsd dan die 800.2. Technisch is het bovendien een heel grote update ten opzichte van de oude Nu-Vista 600, met een architectuur die gebaseerd is op de Nu-Vista Pre-voorversterker en de PAS/PAM-eindtrappen. Er zijn grotere stappen gezet vergeleken de opfrisbeurt die voor de 800.2 werd voorzien, wat onder meer leidde tot een kloeke 2 x 160 Watt vermogen (voor 8 Ohm-versterkers).
Wat een voetafdruk
Als je een versterker zoekt die in een typisch rack of meubel moet leven, moet je wel iets weten over de Nu-Vista 600.2. De voetafdruk van deze versterker is namelijk heel wat groter dan een typisch hifi-apparaat, zowel qua diepte, breedte als hoogte. Een woord als ‘kanjer’ lijkt helemaal op z’n plaats, al vind je in de high-end toestellen met nog extravagantere afmetingen. Dan D’Agostino, we zeggen maar een naam. Zoek ook maar wat hulp als je hem de doos tilt, want die ga je zeker nodig hebben. Je krijgt van de fabrikant ook een reeks voetjes mee, incluis spike-vormige. Die monteren? Opnieuw best met een vriend.
De MF-marketingafdeling spreekt zelf van ‘heroïsche’ bouwkwaliteit, een oververhitte beschrijving die eigenlijk wel een klein beetje klopt. Het massieve chassis en de grote koelvinnen aan de zijkanten geven de Nu-Vista inderdaad een heel stoere uitstraling. Of je nu de zwarte uitvoering kiest of de zilveren, je spreekt hier over een apparaat dat echt in de ruimte staat. Zonder kitscherig te zijn, overigens. Als je een heel systeem uit Nu-Vista-apparaten zou bouwen, bijvoorbeeld met de Nu-Vista DAC, de optionele externe voeding of die fraaie Nu-Vista Vinyl 2, dan heb je de kamer echt wel gevuld.
Een uniek uiterlijk
Toch spreken we hier niet over een bruut design. Integendeel, het is iets heel karaktervol, wat een Nu-Vista-toestel heel herkenbaar maakt. Dat voorpaneel uit meerdere delen dat boven- en onderaan weg van weg buigt van de kijker zorgt zelfs voor een streepje elegantie. Uiteraard is dit toestel in de basis een grote doos, net zoals vele versterkers, maar zo komt het niet over. Wie voor de Nu-Vista 600.2 zit, zal vooral kijken naar het brede display in het midden of naar de enorme draaiknoppen links en rechts ervan. Hiermee schakel je tussen ingangen of pas je het volume aan – wat trouwens heel precies in stappen van 0,5 decibel kan.
De Nu-Vista 600.2 is een analoge versterker, er is geen DAC aan boord en achteraan zijn er geen digitale inputs te bespeuren. Enkel een vier paar cinch-ingang en twee paar XLR’s voor gebalanceerde bronnen, wat mooi aansluit bij het gebalanceerde ontwerp. Er zijn trouwens ook XLR-outputs en een line- en pre-out, mocht je het toestel puur als voorversterker willen gebruiken.
Streaming? Vergeet het, dat past niet bij het puristische concept, zeggen de ontwerpers. Het betekent in elk geval dat er niet heel veel in te stellen valt. Je past het volume aan of selecteert een ingang, veel meer valt er niet te doen. Of ja, je kunt niet bepalen wat er op het scherm toont: een VU-meter of gewoon de ingang plus volumeniveau, en dat met een witte of zwarte achtergrond. Of je zet het scherm helemaal uit. Wat wel opviel bij ons testtoestel: de VU-meters bewogen nauwelijks omdat de gebruikte speakers vrij gevoelig waren.
Pure luxe in de hand
De remote die je bij de versterker krijgt, doet niet er niet voor onder qua bouwkwaliteit. Het is een massieve rechthoek uit één stuk aluminium vervaardigd, met grote knoppen. Niets het soort ding dat je hardhandig op een glazen salontafel wil gooien… Het kost wel wat meer moeite om de batterijen te vervangen, wat pas kan na het verwijderen van zes schroefjes aan de achterzijde. Dat doe je natuurlijk niet zo vaak, en dat je tijdens het gebruik echt dat luxegevoel tactiel ervaart is wat mij betreft echt een must op dit prijspunt.
Hybride design
Hoewel de Nu-Vista 600.2 nuvistor-buizen bevat is het geen pure buizenversterker, wel een hybride model. Dat had je misschien al door toen je zag hoeveel watt deze versterker kon leveren, want dergelijke vermogens zijn doorgaans niet bereikbaar met deze technologie. Waar Musical Fidelity (en andere, zoals pakweg Canor) op mikken is een beste-van-beide-werelden-aanpak, waarbij een klasse A-schakeling met (in dit geval) vier 6S51N-buizen wordt gevolgd door een klasse-AB solid-state dual-mono eindtrap.
Om die laatste grote dynamische pieken te laten weergeven zijn er in deze 600.2 twee grote ringkerntransformatoren voorzien (een per kanaal) met vier grote condensators die werken als stroomreservoirs. Het dual-mono ontwerp is gebalanceerd opgebouwd.
De nuvistor-buizen worden trouwens al een tijdje niet meer gefabriceerd. Maar volgens Musical Fidelity-baas Heinz Lichtenegger heeft z’n bedrijf een grote voorraad NOS-exemplaren op de kop getikt, meer dan voldoende om nog jarenlang apparaten te bouwen. Musical Fidelity voorziet er ook als reserveonderdelen, al hebben die 6S51N-buizen de reputatie om bijzonder lang mee te gaan.
Kracht en finesse in één
Dankzij de zomervakantie bleef de Nu-Vista 600.2 lang in de testruimte overnachten. Dat gaf de gelegenheid om er verschillende speakers aan te hangen, al kwam er in die periode net geen high-end torens langs. Bij de distributeur Highend Music hadden we de fraaie Triangle Magellan Duetto 40th Anniversary-boekenplankspeakers aangevraagd voor een andere review. Die kloeke weergevers uit de hoogste lijn van de Franse speakerbouwer bleek tonaal heel goed bij de Musical Fidelity-versterker te passen. Niet helemaal een verrassing misschien, want op internationale shows zie je Triangle wel vaker met het Britse merk gedemonstreerd worden. Tenzij anders aangegeven, zijn de luisterimpressie hieronder op de Duetto’s.
SACD mogen we gerust als een dood medium bestempelen, al zijn er nog altijd hier en daar labels die het formaat ondersteunen. De London Symphony Orchestra bijvoorbeeld houdt het halsstarrig vol en presenteert nog regelmatig hybride schijven die zowel in cd- als SACD-spelers passen. Het is hun Dvorák-doos met remasters van de concerten onder leiding van Colin Davis die ik nog eens bovenhaal om de disc met symfonie nr.9 in de Marantz SACD30n te stoppen. Het is een werk dat echt uitnodigt om luid te spelen, vooral de eerste beweging dat uiteindelijk het heel bombastisch uit de hoek komt. Maar het is de manier hoe de tweede Largo-track wordt neergezet en uit de Triangle-speakers komt die echt indruk maakt.
De gedempte strijkers zijn delicaat, maar klinken niet dun, en de trage hoorn laat alle nuances horen. Zelfs bij deze beginpassage die een gevoel van nostalgie moet oproepen is het echt een aanwezigheid. Mooi is dat de 600.2 langzaamaan perfect opschaalde, naarmate meer blaasinstrumenten en de rest van het orkest bijtreedt. Ook als het werk tegen de negende minuut echt even een versnelling hoger schakelt – het groeide moeiteloos in omvang en qua dynamiek. Die krachtreserves werden bij deze speakers wellicht nooit echt helemaal aangesproken, maar positief dat de 600.2 er over beschikt. Het laat de MF-versterker toe om gewoon naadloos om die uithalen ook met veel detail te brengen. Daardoor kon het ook zonder een spoortje van zweet die opwindende opener van de vierde beweging op zo’n manier dat ik op het puntje van m’n stoel zat. Echt geweldig – het is een stukje muziek dat net daarom wel vaker in films en tv-reeksen is gebruikt (de eerste tonen waren naar het schijnt de inspiratie voor Williams’ Jaws-thema).
Recht naar de concertzaal
Muziek dat uit de 600.2 rolt heeft iets organisch en, jawel een zachte buis-achtig gloed. De zwaar door Mississippi-blues beïnvloedde muziek op ‘Delta Cream’ van The Black Keys klonk hierdoor geweldig via deze versterker, met heerlijke texturen bij de bluesrock-ritme- en leadgitaren en met ritmes die aanstekelijk werden gebracht. Zonder te realiseren begon ik bij het luisteren met de voet op de maat van de muziek op en neer te bewegen… Een goed teken! Dit album werd in een lange opnamesessie geregistreerd, zonder repetities vooraf, wat het een heel authentieke, zwoele sfeer opleverde.
Dat de Musical Fidelity nummers als ‘Crawling Kingsnake’, ‘Coal Black Mattie’ en ‘Going Down South’ brengt met een heerlijke warmte en een vloeiende midrange, het voert me meteen naar een optreden ergens in een groezelig zaaltje in een zuidelijke VS-staat. Dit en andere albums streamde ik niet via de Marantz, maar via een DMP-A8 van Eversolo die gebalanceerd werd aangesloten. Die overstap leverde iets meer precisie op, maar zonder dat de Nu-Vista-versterker z’n vloeiend karakter verloor.
In Qobuz dook tegen het einde van de testperiode een opvolger van ‘Crooked Tree’ op, een poppy country&western-album van gitarist en banjospeler Molly Tuttle dat enkele jaren geleden indruk maakte. Daar moest ik dus wel op tikken, om het dan via Qobuz Connect naar de DMP-A8 te sturen. De ‘Everything Burns’ opener is meteen een demonstratie van Tuttles gitaarkunsten, lekker vinnig gebracht op de MF en de Triangles. De nadruk ligt misschien wat minder op het exact weergeven van elke nuance van elke aanslag op een gitaarsnaar, daarvoor moet je wellicht bij een analytischere versterker zijn. De Nu-Vista opteert in de plaats te focussen op de algemene presentatie, zonder definitieweergave los te laten, wat zeker geen slechte keuze is.
Souplesse in de weergave maakt voor een heel ontspannen luisterervaring met veel betrokkenheid. De verrassend tedere cover van Icona Pops ‘I Love It’ op dit album bijvoorbeeld, werd ijzersterk gebracht, heel omhullend. Deze versterker klinkt vooral heel natuurlijk en ontspannen, het is ‘gewoon’ muziek. Nu ja, ‘gewoon’ is in deze vaak net heel moeilijk te bekomen, maar deze mastodont doet het wel.
Conclusie
De Musical Fidelity 600.2 mag dan de 'kleine' geïntegreerde versterker in de Nu-Vista-familie zijn, de prestaties zijn die van een absoluut topmodel. Een heel verleidelijke, organische weergave en een enorm dynamisch vermogen maken dit apparaat een versterker die echt muziek speelt. Vergeet streaming of digitale ingangen, de 600.2 is een knappe geïntegreerde versterker die alles op alles zet om een ontspannen en meeslepende luisterervaring te bieden.
En dat lukt ook, moeiteloos. De 800.2 heeft natuurlijk substantieel meer vermogen te bieden, maar deze goedkopere 600.2 zal voor heel veel mensen ruimschoots voldoen. Het voelt helemaal niet aan als het lagere model. Z’n omvang kan wel een ding zijn in bepaalde woonkamers, maar we gaan ervan uit dat mensen die een versterker uit deze klasse willen ook met plezier de nodige plaats zullen voorzien. En aangezien de 600.2 een volledig analoog ontwerp, ook de ruimte voor de bijhorende bronnen en een eventuele DAC.
Musical Fidelity Nu-Vista 600.2
8.999 euro | www.highendmusic.nl
Beoordeling 5 op 5